Jiříkov
O obci
Povinné informace
e-podatelna
Úřední deska
Vyhlášky
O obci Tisk Email
Neděle, 12 Listopad 2006 16:38
V současné době se obec skládá z šesti místních částí: Jiříkov, Sovinec, Křížov, Těchanov, Kněžpole a Valšův Důl. Žije zde přibližně 300 obyvatel.

Jiříkov

Letecký snímek Dominantou obce je kostel sv. Michala z roku 1605 s renesanční věží.  V obci na fotbalovém hřišti probíhají utkání FC KOLOS Jiříkov, v provozu je místní knihovna. Můžete navštívit známou Pradědovu galerii, ve které místní řezbář vystavuje vyřezávané sochy. Ubytování nabízí Penzion Sova .

Sovinec

Nachází se zde nejrozsáhlejší hradní komplex v Nízkém Jeseníku, gotický hrad Sovinec, který byl založen na počátku třicátých let 14. století, v 16.století renesančně upravován. Sovinečtí patřili až do 16. století k nejvýznamějším moravským panským rodům. V letech 1627 -1643 byl hrad mohutně barokně opevněn, v letech 1867 -1896 zde sídlila první lesnická škola v českých zemích. Za druhé světové války byli na hradě vězněni francouzští důstojníci, v roce 1945 hrad vyhořel. V současnosti je hrad postupně rekonstruován. Pro návštěvníky hradu je občerstvení zajištěno.

Kněžpole

Zde je provozován Penzion Kněžpole, který nabízí občerstvení a ubytování.

Těchanov, Křížov

Všemi místními částmi vedou cykloturistické trasy, které jsou řádně značené. Obec se postupně podílí na opravě kulturních památek v obci.

Kulturní akce v obci

V obci je každoročně pořádán Dětský den, Kácení máje, Mikulášské besídky s rozdáváním dárkových balíčků dětem a fotbalová utkání místního fotbalového klubu.

Od dubna do října jsou na hradě Sovinci pořádány různé akce, např. jarmark, setkání řezbářů, rytířská klání a turnaje, ohňová show apod.

Plány do budoucna

Chtěli bychom, aby byla obec Jiříkov atraktivnější pro turisty, kteří tuto oblast hojně navštěvují. Každoročně zajišťujeme úpravu veřejné zeleně ve všech místních částech obce. V letošním roce plánujeme provedení opravy kaple v Křížově a pomníku v Sovinci.